سپیدنامه

چکیده

امروزه در کشور ما اکثر آثار فرهنگی، هنری و کلکسیونی ارزشمند مانند میراث مستند مکتوب و غیرمکتوب تحت مالکیت اشخاص حقیقی، اکثراً بدون امکان اثبات مالکیت هستند و غالباً اطلاعات کارشناسی از آن‌ها در دسترس نیست. این امر از یک‌سو موجب می‌شود که ایجاد یک پایگاه داده از اطلاعات این آثار امری محال و دور از ذهن به نظر برسد و از سوی دیگر امکان اصالت‌سنجی آن‌ها را برای خریداران این آثار بسیار دشوار می‌کند. این فقدان بزرگ، زمینه را برای ایجاد بازارهای غیرشفاف، کلاهبرداری و خروج این آثار از کشور فراهم می‌کند. صدور شناسنامه دیجیتال قابل استناد برای انواع آثار فرهنگی، هنری و کلکسیونی بر روی بستری امن می‌تواند بسیاری از مشکلات موجود در این حوزه را برطرف نماید.
شرکت یکتا ققنوس پارس در نظر دارد اقدام به انتشار شناسنامه دیجیتال در قالب توکن برای انواع آثار فرهنگی، هنری و هرگونه اثر خاصی که بتوان برای آن شناسنامه صادر کرد، نماید. این توکن‌ها از نوع توکن‌های غیرقابل معاوضه (NFT1) هستند و بر بستر شبکه دفتر کل توزیع‌شده ققنوس منتشر خواهند شد. برای شناسنامه هر اثر یک توکن NFT کاملاً منحصر‌به‌فرد و حاوی اطلاعات آن اثر صادر خواهد شد.
جهت دریافت توکن NFT حاوی شناسنامه دیجیتال برای آثار، مالکین می‌توانند بعد از ثبت و پذیرفته شدن درخواست در سامانه بی‌تا، همراه با اصل اثر به یکی از احرازکنندگان آن نوع اثر که مورد تأیید ناشر هستند، مراجعه کرده و بعد از انجام کارشناسی توسط کارشناسان احرازکننده و صدور گزارش کارشناسی، توکن NFT حاوی شناسنامه دیجیتال مرتبط با اثر خود را با نماد NFT######## دریافت نمایند. این توکن دارای قابلیت انتقال فردبه‌فرد است و افراد احراز هویت شده می‌توانند آن را در کیف توکن ققنوسی خود نگهداری نماید. دارنده توکن، مالک اصلی اثر به شمار می‌رود.

جهت مطالعه ادامه متن، می توانید نسخه کامل سپیدنامه بی‌تا را از لینک زیر دریافت نمایید.

برای دانلود سپیدنامه کلیک کنید